Εκτός Έδρας Νίκη Επί Του Ολυμπιακού Β’

Το πρώτο της διπλό σημείωσε η ομάδα της Ηλιούπολης, επικρατώντας με 0-1 του Ολυμπιακού Β’ στο “Δημοτικό Γήπεδο Καλλιθέας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Η πρώτη καλή φάση για τους Πειραιώτες ήρθε στο 7′, όταν το σουτ του Βοϊλη πέρασε λίγο άουτ. Παρόμοια φάση σημειώθηκε και στο 10 με το σουτ του Νίκολιτς, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπουσάι έστειλε την μπάλα λίγο άουτ μετά από πάσα του Ματσούκα μέσα από την περιοχή. Στο 14′ ο Κωστή έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να ανησυχήσει τον Περιστερίδη, ενώ στο 25′ ο Bah έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλοντας τη μπάλα άουτ.  Στο 33′ ο Μπαστακός έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο διαιτητής κατελόγησε πέναλτι εις βάρος της Ηλιούπολης, το οποιο απέκρουσε ο Περιστερίδης στην δεξιά του γωνία. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Μπαστακός σημείωσε το 1-0 με ωραία ενέργεια μέσα από την περιοχή, μετά από όμορφη ασίστ του Βάρκα.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται την κατοχή και τις ευκαιρίες. Στο 48 μια επικίνδυνη σέντρα του Νίκολιτς πέρασε ανεκμετάλευτη για τους ερυθρόλευκους, ενώ στο 58′ το σουτ του Τσαφταρίδη στην κόντρα δεν ανησύχησε τον Παπαδούδη. Στο 79 ο Κωστή απείλησε την εστία του Περιστερίδη με όμορφο πλασέ, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα λίγο άουτ. Στο 78′ ο Τριανταφυλλάκος έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδούδη με απευθείας χτύπημα φάουλ, ενώ στο 83′ ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Ibagaza να στέλνει τη μπάλα αουτ εξ επαφής, μετά από σέντρα του Kinkoue. Στο 90+2 ο διαιτητής κατελόγησε δεύτερο πέναλτι στον Ολυμπιακό με τον Περιστερίδη να αποκρούσει για 2η φορά. Το 0-1 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα με την Ηλιούπολη να κερδίζει ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:

Ολυμπιακός Β’ (Οκκάς): Παπαδούδης, Bah (80′ Βλαχομήτρος), Kαλογερόπουλος, Αποστολόπουλος, Dabo, Νikolic, Mαυρουδής, Μαρίνος(59′ Σαπουντζής – 67′ Καράκουτης), Βοϊλης, Κωστή (80′ Ibagaza), Kinkoue

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Πολίμος, Μπουσάι, Κρητικός, Muriel, Γκουτσούλιας, Τσαφταρίδης (87′ Diaz), Βασιλείου (5′ Ματσούκας – 59′ Κρέτση), Βάρκας, Μπαστακός (87′ Ηebert), Τριανταφυλλάκος.