Ηλιούπολη – Απόλλων Σμύρνης: 2-3

Πέντε γκολ και πολλές ευκαιρίες σημειώθηκαν στο φιλικό παιχνίδι μεταξύ Ηλιούπολης και Απόλλωνα Σμύρνης, στο Α’ Δημοτικό Γήπεδο Ηλιούπολης.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά, καταφέρνοντας να σκοράρει 2 φορές με τον Herrera στο 8′ και στο 10′, με τον ποδοσφαιριστή να εκμεταλεύεται κενό στο δεξί άκρο της άμυνας και στις δύο περιπτώσεις. Η Ηλιούπολη κατάφερε να μειώσει με τον Τριανταφυλλάκο στο 17′ με όμορφο μονοκόματο σουτ, μετά από κλέψιμο και σέντρα του Βάρκα. 7 λεπτά αργότερα, ο σκορερ της Ηλιούπολης έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει με κεφαλιά μετά από κόρνερ, ενώ στο 28, ο Ανδρέου έδιωξε τη μπάλα επάνω στη γραμμή του τέρματος μετά από σουτ του Herrera.

Το δεύτερο ημίχρονο o Aπόλλων είχε την πρωτοβουλία στο ξεκίνημα. Στο 50′ ο Dominguez αστόχησε από πολύ κοντά με το κεφάλι μετά από σέντρα του Cuadra. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσελεπίδης σκόραρε μετά από σέντρα του Μουστακόπουλου. Στο 58′ ο Κοροβέσης αστόχησε με μακρινό σουτ έξω από την περιοχή, ενω ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Βασιλείου στον αιφνιδιασμό κατέληξε στα χέρια του Κότσαρη. Στο 74′ ο Addo ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της Ελαφράς Ταξιαρχίας, με τον Τριανταφυλλάκο να μειώνει στο 75′ σε 2-3, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Oι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης (57′ Πασαλιμανιώτης), Muriel (46′ Κωστόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Γκουτσούλιας, Κρέτση (46′ Μπαξεβάνος), Τσαφταρίδης(68′ Ντόι), Τριανταφυλλάκος, Βάρκας (57′ Βασιλείου), Δημητριάδης (46′ Addo, 79′ Γεωργιάδης), Μπαστακός (68′ Hebert).

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Κότσαρης (62′ Sorcan), Lluy (68′ Mazzeti), Tσελεπίδης(68′ Tσαμούρης), Κοροβέσης(68′ Ταμπάς), Dominguez(68′ Αναστασόπουλος), Φατιόν(68′ Muanza), Μουστακόπουλος (82′ Χατζημάρκος), Cuadra (68′, Μωραίτης, Pereira (68′ Παπαγεωργίου), Ηerrera (68′ Πατάπης).