Λευκή Ισοπαλία Στο Σεραφείδιο Κόντρα Στην ΑΕΚ Β’

Το πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα της Superleague 2 απέσπασε η Ηλιούπολη, στο εκτός έδρας παιχνίδι της 2ης αγωνιστική απέναντι στην ΑΕΚ Β’.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με την Ηλιούπολη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίωρο. Από εκεί και έως το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και απείλησε δύο φορές την εστία του Περιστερίδη, χωρίς ωστόσο οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου να βρουν δίχτυα. Χαρακτηριστικότερες ήταν οι ευκαιρία της ΑΕΚ στο 44′ όπου μετά από σέντρα του Γερολέμου, ο Κοσίδης δεν κατάφερε να βρει δίχτυα μετά από την άστοχη έξοδο του Περιστερίδη, με τον Μπουσάι να διώχνει σε κόρνερ. Η καλύτερη φάση για την Ηλιούπολη ήταν στο 37, όπου ο Μπαστακος δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από κόντρα με τον τερματοφύλακα Χατζηεμμανουήλ.

Στο Β’ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασιστηκά, με τον Μουστακόπουλο να έχει δοκάρι στο 48. Η γηπεδούχος πίεσε ψηλά και δημιούργησε ευκαιρίες, με την Ηλιούπολη να χτυπά κυρίως στις αντεπιθέσεις. Σπουδαιότερη ευκαιρία για την Ηλιούπολη ήταν στο 70′ με τον Μπαστακό να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ μέσα από περιοχή, μετά από ασίστ του Ματσούκα. Ο Γκολφίνος στο 85′ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 93′ ο Κρέτση δεν κατάφερε να σκοράρει εξ επαφής μετά από σέντρα του Πολίμου, με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Δείτε τις δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το τέλος του αγώνα:

Οι δύο ομάδες παρατάχτηκαν ως εξής:

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Κάτσικας, Τρομπουλος, Παρράς, Ρουκουνάκης, Μουστακόπουλος (70΄Κορομηλάς), Χριστόπουλος, Γερολέμου (84′ Γκολφίνος), Μαχαίρας (70′ Σκόνδρας), Κοσίδης.

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Κρητικός, Μουριέλ, Πολίμος, Μπουσάι (67′ Diaz), Γκουτσούλιας, Τσαφταρίδης, Δημητριάδης (56′ Κρέτση), Βασιλείου (66′ Βάρκας), Ματσούκας, Μπαστακός.